Uppdrag

Vinge har biträtt D. Carnegie & Co i samband med obligationsemission om 1 000 MSEK

19 april 2016

Vinge har biträtt D. Carnegie & Co AB (publ) (“D. Carnegie”), noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med bolagets emission av ett icke säkerställt obligationslån med ett rambelopp om 1 000 MSEK och med en löptid om tre år. D. Carnegie kommer att ansöka om notering av obligationslånet på Nasdaq Stockholm.

Emissionslikviden, tillsammans med likvid från aktieemission som genomfördes den 5 april 2016, kommer att användas till återbetalning av utestående konvertibler (inklusive marknadsmässig kompensation för optionsvärdet relaterat till konvertiblerna) och en säljarrevers till Svensk Bolig Holding AB.

Vinges team bestod av Jesper Schönbeck, Mikael Ståhl, Sofie Bjärtun, Helena Håkansson och Josefine Larsson.

Relaterat

Vinge har biträtt Nimlas i samband med sex strategiska förvärv som stärker koncernens position på den svenska installationsmarknaden

Nimlas, med KLAR Partners som huvudägare, är en av Nordens ledande installationskoncerner med närmare 140 bolag och 5 000 medarbetare i Sverige, Finland och Norge.
2 september 2026

Vinge har biträtt Aspira Partners vid etableringen av Aspira Fund I

Vinge har biträtt Aspira Partners ("Aspira") vid etableringen och fondresningen av Aspiras debutfond, Aspira Fund I (D) AB och Aspira Fund I (E) AB (gemensamt "Fonden").
31 augusti 2026

Vinge biträder Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka

Vinge har biträtt Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka. I samband med transaktionen kommer Consolid, entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som minoritetsägare vid sidan av Nalka som ny majoritetsägare.
28 augusti 2026