Uppdrag

Vinge har biträtt Carrier vid försäljningen av innehavet i Beijer Ref

Carrier Global Corporation (”Carrier”) är en ledande global leverantör av system för värme, ventilation och luftkonditionering (HVAC), kyla, eld, säkerhet och styrsystem för entreprenader, och är noterat på New York Stock Exchange. Beijer Ref AB (publ) (”Beijer Ref”) är en leverantör av kommersiell och industriell kyla samt produkter för uppvärmning och luftkonditionering och är noterat på Nasdaq Stockholm.

Carrier offentliggjorde den 7 december 2020 att bolaget ingått ett avtal om försäljning av bolagets återstående innehav i Beijer Ref till en fond förvaltad av EQT. Carriers återstående innehav i Beijer Ref säljs enligt villkoren i avtalet med EQT till ett totalt värde om cirka 1,1 miljarder USD (9,2 miljarder SEK). Transaktionen förväntas stänga i slutet av december 2020 och är villkorat av erforderliga regulatoriska godkännanden. Försäljningen efterföljer den accelererade equity offering-process som Carrier genomförde i september 2020 varigenom bolaget sålde 9,25 miljoner B-aktier i Beijer Ref och erhöll en likvid om cirka 300 miljoner USD.

Vinges team bestod av Charlotte Levin, Linnéa Sellström och Anders Sundin Lundberg.

Relaterat

Vinge har företrätt Eleda i samband med förvärv av Nordic Infrastructure Group AS (“Qben Rail”)

Qben Infra AB och ININ Group AS, som till största delen ägs av Qben Infra AB, har ingått ett aktieöverlåtelseavtal med Eleda genom Eledas dotterbolag Eleda Norge AS (”Eleda”), för att avyttra Qben Rail-plattformen till Eleda för ett totalt företagsvärde på upp till 850 miljoner NOK, inklusive en tilläggsköpeskilling på upp till 65 miljoner NOK.
17 oktober 2025

Vinge har företrätt FAM AB vid förvärv av Aktiebolaget Näckström

Vinge har företrätt FAM AB vid förvärvet av Aktiebolaget Näckström från Vectura Fastigheter AB. Aktiebolaget Näckströms huvudsakliga tillgångar utgörs av fastigheten Stockholm Näckström 6 (Arsenalsgatan 8) och Villa Täcka udden.
16 oktober 2025

Vinge har företrätt FAM i samband med investering i GreenIron

Vinge har företrätt FAM AB, som ägs av Wallenbergstiftelserna, i samband med investering i GreenIron H2 AB. Genom rundan reste GreenIron totalt 125 miljoner kronor i ytterligare finansiering från befintliga aktieägare, varvid FAM nu blir bolagets största ägare.
16 oktober 2025