Uppdrag

Vinge har biträtt Cantargia avseende sammarbetsavtal med Panorama Research

24 augusti 2017

Cantargia AB ("Cantargia") och Panorama Research Inc. ("Panorama"), ett Kalifornienbaserat företag specialiserat på antikroppsutveckling, har ingått ett samarbetsavtal för att gemensamt genomföra en offensiv utveckling av Cantargias andra program inriktat mot autoimmuna och inflammatoriska sjukdomar.

Cantargias patentsökta antikroppar mot målmolekylen IL1RAP kommer att modifieras och humaniseras med hjälp av Panoramas teknologi. Dessutom kommer Panorama att generera cellinjer optimerade för GMP-produktion i höga nivåer. Cantargia kommer att ansvara för efterföljande utveckling. Enligt avtalet kommer Panorama att investera i projektet i utbyte mot en del av framtida inkomster från tredje part eller framtida försäljning.
 
Cantargia biträddes av Kristoffer Franzkeit.

Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljningen av RK Projektledning till Qflow

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av samtliga aktier i RK Projektledning AB till Qflow Group.
5 december 2025

Vinge företräder Inter IKEA i samband med förvärv av skogsmark i Lettland och Litauen

Vinge biträder IKEA Forestry Investment AB (ett bolag inom Inter IKEA-koncernen) vid förvärv av bolag i Lettland och Litauen från Dasos Timberland Fund II (en fond förvaltad av CapMan Natural Capital).
5 december 2025

Vinge företräder Valcon vid förvärvet av Bricobomba

Bricobomba AB är ett svenskt företag med expertis inom data och AI. Förvärvet kommer att stärka Valcons kapacitet i Norden och ytterligare utöka företagets förmåga att leverera heltäckande data- och AI-baserade tjänster på paneuropeisk nivå.
5 december 2025