Uppdrag

Vinge har biträtt Cabonline i samband med noteringen av dess obligationslån på Nasdaq Stockholm

Nasdaq Stockholm har godkänt Ixat Intressenter AB (publ):s (”Ixat Intressenter”) ansökan om upptagande till handel av ett säkerställt obligationslån om 1 550 miljoner kronor med en löptid på tre år.

Prospektet offentliggjordes den 9 augusti 2017. Första dag för handel var den 11 augusti 2017. Vinge biträdde Ixat Intressenter.

Ixat Intressenter är moderbolag i Cabonline-koncernen, som är en av Europas ledande teknik- och serviceleverantörer till taxi- och transportbranschen med cirka 3 500 åkerier anslutna under olika varumärken, bl.a. Taxi Kurir, Taxi 020, Norgestaxi, TOPCAB, Taxi Skåne och Sverigetaxi.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Josefine Larsson, André Isacson, Lionardo Ojeda och William Kåge.

Relaterat

Vinge har biträtt AIP Management i förvärvet av vindkraftsparken Överturingen

Vinge har biträtt AIP Management, en investerare specialiserad på infrastruktur inom energi och klimatomställning, i samband med förvärvet av en landbaserad vindkraftspark i Överturingen i mellersta Sverige.
22 oktober 2026

Vinge företräder Greenfood

Vinge företräder Greenfood i samband med försäljningen av deras fresh produce verksamhet till Dole Nordic AB.
21 oktober 2026

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av aktier i EQT

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av 12 500 000 aktier i EQT AB från Wallenberg Investments för en total köpeskilling om cirka 3,5 miljarder kronor.
19 oktober 2026