Uppdrag

Vinge har biträtt Cabonline i samband med noteringen av dess obligationslån på Nasdaq Stockholm

14 augusti 2017

Nasdaq Stockholm har godkänt Ixat Intressenter AB (publ):s (”Ixat Intressenter”) ansökan om upptagande till handel av ett säkerställt obligationslån om 1 550 miljoner kronor med en löptid på tre år.

Prospektet offentliggjordes den 9 augusti 2017. Första dag för handel var den 11 augusti 2017. Vinge biträdde Ixat Intressenter.

Ixat Intressenter är moderbolag i Cabonline-koncernen, som är en av Europas ledande teknik- och serviceleverantörer till taxi- och transportbranschen med cirka 3 500 åkerier anslutna under olika varumärken, bl.a. Taxi Kurir, Taxi 020, Norgestaxi, TOPCAB, Taxi Skåne och Sverigetaxi.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Josefine Larsson, André Isacson, Lionardo Ojeda och William Kåge.

Relaterat

Vinge har företrätt Fortinova Fastigheter i samband med dess listbyte till Nasdaq Stockholm

Vinge har företrätt Fortinova Fastigheter AB (publ) i samband med dess listbyte från Nasdaq First North Premier Growth Market till Nasdaq Stockholm. Prospektet offentliggjordes den 12 november 2025 och handeln på Nasdaq Stockholm inleddes den 19 november 2025, på dagen fem år sedan första noteringen.
19 november 2025

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av Sit Right och Enskede Hydraul

Lagercrantz Group AB (publ) har förvärvat 70 procent av aktierna i de två svenska bolagen Sit Right AB och Enskede Hydraul AB, ledande aktörer inom produkter respektive eftermarknadsdelar för skogs- och entreprenadmaskiner i Europa.
7 november 2025

Vinge företräder grundarna av NOOS Digital i samband med samgående med Rocket Revenue och 56K Digital

Efter samgåendet mellan Rocket Revenue och 56K Digital tidigare i år, tar gruppen nästa steg genom att förena sig med NOOS Digital. Tillsammans bildar de tre bolagen en av Nordens mest heltäckande partners för digital transformation och affärsdriven tillväxt.
4 november 2025