Uppdrag

Vinge har biträtt Cabonline i samband med noteringen av dess obligationslån på Nasdaq Stockholm

Nasdaq Stockholm har godkänt Ixat Intressenter AB (publ):s (”Ixat Intressenter”) ansökan om upptagande till handel av ett säkerställt obligationslån om 1 550 miljoner kronor med en löptid på tre år.

Prospektet offentliggjordes den 9 augusti 2017. Första dag för handel var den 11 augusti 2017. Vinge biträdde Ixat Intressenter.

Ixat Intressenter är moderbolag i Cabonline-koncernen, som är en av Europas ledande teknik- och serviceleverantörer till taxi- och transportbranschen med cirka 3 500 åkerier anslutna under olika varumärken, bl.a. Taxi Kurir, Taxi 020, Norgestaxi, TOPCAB, Taxi Skåne och Sverigetaxi.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Josefine Larsson, André Isacson, Lionardo Ojeda och William Kåge.

Relaterat

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, Bridgepoint och grundarna vid Vitamin Wells samgående med EMPWR

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, grundarna av Vitamin Well samt Bridgepoint i samband med Vitamin Wells förvärv av EMPWR Nutrition Group från majoritetssäljaren Waterland Private Equity Investments.
3 juli 2026

Vinge har biträtt Morrow Bank i samband med dess emissioner av primärkapitalinstrument (AT1) och supplementärkapitalinstrument (Tier 2)

Emissionerna omfattade eviga AT1-obligationer om NOK 300 miljoner med en rörlig kupong om 3-månaders NIBOR + 425 baspunkter och första inlösenrätt 2031 samt efterställda Tier 2-obligationer om SEK 200 miljoner med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 325 baspunkter och första inlösenrätt 2031. Obligationerna avses tas upp till handel på Nasdaq Stockholm.
3 juli 2026

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter i samband med finansieringen av fastighetsförvärv värde 13,3 miljarder kronor

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter AB (publ) i samband med finansieringen av förvärvet av Castellums samlade fastighetsbestånd i Malmö, Lund och Helsingborg. Finansieringen har säkerställts via Danske Bank, SEB och Swedbank.
29 juni 2026