Uppdrag

Vinge har biträtt Brunswick Real Estate Capital i samband med fastighetsfinansiering av Nyfosa om cirka 1,7 miljarder kronor

12 juli 2022 Bank och finans

Vinge har biträtt Brunswick Real Estate Capital i samband med ingåendet av ett låneavtal om cirka 1,7 miljarder kronor, i syfte att refinansiera Nyfosas fastighetsportfölj ”Svea Real”. Fastighetsportföljen består av 36 fastigheter runt om i Sverige.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Arvid Weimers, Jolinn Uhlin och Ellen Flygt.

 

 

Relaterat

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) i samband med bankens försäljning av delar av MedMera Bank samt försäljning av NPL-portföljer

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) vid avyttringen av delar av MedMera Banks verksamhet till ett ledande globalt kreditinvesteringsbolag. Avyttringen är strukturerad som en aktieförsäljning och prissatt till en premie om cirka 90 miljoner kronor över det egna kapitalets värde per slutförandedagen. Transaktionen omfattar delar av MedMeras bankverksamhet såsom IT-infrastruktur, organisation och ledning, medan Morrow Bank behåller MedMeras presterande lån, inlåning, kunder, varumärket MedMera, Coop-partnerskapsavtalet samt nyckelpersoner.
15 september 2026

Vinge biträder HealthCap vid investering i AMRA Medical

HealthCap investerar i AMRA Medical AB, ett bolag som analyserar helkropps-MR-bilder för att klassificera och kvantifiera en individs muskel- och fettvävnad i hela kroppen, och sätter detta i relation till människors hälsa och sjukdomar.
15 september 2026

Vinge har biträtt SBP Kredit AB (publ) i samband med värdepapperisering med en nordisk bank som senior långivare

Transaktionen omfattar ett rambelopp om en miljard kronor och skapar förutsättningar för en väsentligt utökad utlåningskapacitet. Avtalet är strukturerat i enlighet med EU:s värdepapperiseringsförordning och innebär att kvalificerade lån löpande kan överlåtas till ett särskilt bolag inom SBP-koncernen.
14 september 2026