Uppdrag

Vinge har biträtt Bimobject

8 juni 2016

Vinge har biträtt Bimobject i samband med bildandet av ett samriskbolag i Kina tillsammans med ett dotterbolag inom Jianyi Investment Development Group.

Samriskbolaget kommer, utöver aktiekapitalet om 1 miljon USD där Bimobject står för 400.000 USD, att kapitaliseras över två år med investeringar från Jianyi med 12 miljoner USD. Bimobject är samtidigt tänkt att vara huvudleverantör av teknik, know-how och teknisk service till samriskbolaget.

Vinges team bestod av Henrik Ossborn, Fredrik Christiansson, Sebastian Frisk, Maria Zell och Qun Gu.

Relaterat

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter i samband med finansieringen av fastighetsförvärv värde 13,3 miljarder kronor

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter AB (publ) i samband med finansieringen av förvärvet av Castellums samlade fastighetsbestånd i Malmö, Lund och Helsingborg. Finansieringen har säkerställts via Danske Bank, SEB och Swedbank.
29 juni 2026

Vinge biträder Ambea i budet på Humana

Ambea AB (publ) har lämnat ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Humana AB. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Humana till cirka 2,96 miljarder kronor. Vederlaget består av en kombination av aktier, kontanter och en CVR (contingent value right).
29 juni 2026

Vinge har biträtt Gamma Waves i Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro

Vinge har agerat juridisk rådgivare till Gamma Waves i samband med Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro. Rundan leddes av Gamma Waves, tillsammans med fortsatt deltagande från befintliga aktieägare, och värderar Sportway till cirka 92 miljoner euro (omkring 1 miljard kronor) post-money.
24 juni 2026