Uppdrag

Vinge har biträtt Bimobject

8 juni 2016

Vinge har biträtt Bimobject i samband med bildandet av ett samriskbolag i Kina tillsammans med ett dotterbolag inom Jianyi Investment Development Group.

Samriskbolaget kommer, utöver aktiekapitalet om 1 miljon USD där Bimobject står för 400.000 USD, att kapitaliseras över två år med investeringar från Jianyi med 12 miljoner USD. Bimobject är samtidigt tänkt att vara huvudleverantör av teknik, know-how och teknisk service till samriskbolaget.

Vinges team bestod av Henrik Ossborn, Fredrik Christiansson, Sebastian Frisk, Maria Zell och Qun Gu.

Relaterat

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions i samband med försäljningen av deras produktionsanläggning i Uppsala till Ofichem.
13 augusti 2025

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025