Uppdrag

Vinge har biträtt Bilia i samband med emission och återköp av obligationer

Vinge har biträtt Bilia AB (publ) i samband med emission av ny senior och icke-säkerställd obligation med ett rambelopp om SEK 1 500 000 000 samt återköp om SEK 500 000 000 av en tidigare emitterad senior och icke-säkerställd obligation med förfall 2021.

Initialt emitterades en obligation om SEK 800 000 000, varav SEK 500 000 000 ska användas till återköp av den tidigare emitterade obligationen och resterande belopp till återbetalning av krediter hos bank samt delfinansiering av Bilias förvärv i Belgien. 

De nyemitterade obligationerna har en löptid om 5 år och har en rörlig ränta om STIBOR 3M + 1,40%. 

Vinges team bestod huvudsakligen av Anders Strid, Lina André och Henrik Wastenson (skatt).
 

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026