Uppdrag

Vinge har biträtt Bilia AB (publ)

Vinge har biträtt Bilia AB (publ), noterat på NASDAQ Stockholm, vid en tap issue om 250 MSEK inom ramen för deras icke-säkerställda företagsobligation, med förfall i mars 2021. Emissionen gjordes på en räntekostnad motsvarande STIBOR 3 m + 150 räntepunkter fram till förfall. Totalt nytt utestående belopp efter emissionen är 750 Mkr.

Vinges team har bestått av ansvarig advokat Yohanna Öhrnegård biträdd av Lina André.

Relaterat

Vinge har biträtt Aspira Partners vid etableringen av Aspira Fund I

Vinge har biträtt Aspira Partners ("Aspira") vid etableringen och fondresningen av Aspiras debutfond, Aspira Fund I (D) AB och Aspira Fund I (E) AB (gemensamt "Fonden").
31 augusti 2026

Vinge biträder Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka

Vinge har biträtt Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka. I samband med transaktionen kommer Consolid, entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som minoritetsägare vid sidan av Nalka som ny majoritetsägare.
28 augusti 2026

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026