Uppdrag

Vinge har biträtt Beijer Byggmaterial AB

21 januari 2014

Vinge har biträtt Beijer Byggmaterial AB vid förvärvet av Vårgårda och Alingsås Bygghandel AB. Med förvärvet breddar byggföretaget sin verksamhet i västra Sverige och stärker positionen som Sveriges största helägda bygghandelskedja.

Beijer Byggmaterial AB är en av Sveriges största bygghandelskedjor med en omsättning på 5 miljarder SEK. Beijer har 1 200 anställda och erbjuder 300 000 artiklar på 66 orter, från Kiruna till Malmö. Kundbasen är bred och spänner från rikstäckande byggbolag och industrier till mindre byggföretag och konsumenter. Beijer ingår i DT Group som är Nordens största företag inom handel och distribution av byggmaterial. Koncernen omsätter 20 miljarder SEK och bedriver verksamhet i Danmark, Finland och Norge och Sverige. DT Group ägs av Wolseley plc – världens största distributör av VVS-produkter till den professionella marknaden och en ledande leverantör av byggmaterial och service i Europa och Nordamerika.

Vinges team bestod av Malin Ohlin (ansvarig delägare) och Gustav Jönsson.

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026