Uppdrag

Vinge har biträtt Balticgruppen vid försäljning av aktier i Ålö Intressenter

14 juli 2011

Vinge har biträtt Balticgruppen AB vid försäljning av aktier i Ålö Intressenter AB till fonder förvaltade av Altor. Balticgruppen AB utgör, tillsammans med 3i, målbolagets majoritetsägare. Ålö är världsledande inom utveckling och tillverkning av frontlastare och tillhörande kringutrustning till jordbruksindustrin med försäljningsbolag i åtta länder och fabriker i fyra länder.

Delägarna Jan Widlund och Carl Gustaf De Geer tillsammans med biträdande juristerna Nina Farrahi och David Andersson biträdde Balticgruppen AB.

Relaterat

Vinge har biträtt AIP Management i förvärvet av vindkraftsparken Överturingen

Vinge har biträtt AIP Management, en investerare specialiserad på infrastruktur inom energi och klimatomställning, i samband med förvärvet av en landbaserad vindkraftspark i Överturingen i mellersta Sverige.
22 oktober 2026

Vinge företräder Greenfood

Vinge företräder Greenfood i samband med försäljningen av deras fresh produce verksamhet till Dole Nordic AB.
21 oktober 2026

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av aktier i EQT

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av 12 500 000 aktier i EQT AB från Wallenberg Investments för en total köpeskilling om cirka 3,5 miljarder kronor.
19 oktober 2026