Uppdrag

Vinge har biträtt Balticgruppen vid försäljning av aktier i Ålö Intressenter

14 juli 2011

Vinge har biträtt Balticgruppen AB vid försäljning av aktier i Ålö Intressenter AB till fonder förvaltade av Altor. Balticgruppen AB utgör, tillsammans med 3i, målbolagets majoritetsägare. Ålö är världsledande inom utveckling och tillverkning av frontlastare och tillhörande kringutrustning till jordbruksindustrin med försäljningsbolag i åtta länder och fabriker i fyra länder.

Delägarna Jan Widlund och Carl Gustaf De Geer tillsammans med biträdande juristerna Nina Farrahi och David Andersson biträdde Balticgruppen AB.

Relaterat

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av ORAX

Lagercrantz Group har förvärvat samtliga aktier i AB ORAX, en ledande aktör av produkter för hantering och skötsel inom begravnings- och kyrkogårdssektorn.
4 juni 2025

Vinge har företrätt Eleda i samband med dess förvärv av Rail Solutions Scandinavia AB, Gridtec AB, Quantity Surveying Konsult Stockholm AB, Voene AB, Vägservice centralen i Norden AB och Frästech AB.

Vinge har företrätt den ledande infrastrukturkoncernen Eleda i samband med dess parallella förvärv av Rail Solutions Scandinavia (järnvägsunderhåll), Gridtec (teknikkonsulttjänster inom elkraft), Quantity Surveying Konsult Stockholm (kostnadskontroll och projektledning), Voene (trafiksäkerhet), Vägservice centralen i Norden och Frästech (väg- och brounderhåll). De förvärvade verksamheterna hade en stark lönsamhet med en sammanlagd omsättning på cirka 200 MSEK under 2024.
4 juni 2025