Uppdrag

Vinge har biträtt Axcel och övriga säljare vid försäljningen av Netel-koncernen till IK Investment Partners

8 juni 2016

Vinge har biträtt Axcel och övriga säljare vid försäljningen av Netel-koncernen till IK Investment Partners. Netel är en ledande aktör för byggnation och underhåll av tele-, bredbands-, och elnät i Norden och Baltikum med en omsättning om ca 1,5 miljard kronor.

Vinges team bestod av delägare Christina Kokko tillsammans med bland andra biträdande juristerna Louise Nordkvist, Johanna Wiberg (M&A) och Adam Weissbach (IP) samt projektassistenten Pernilla Warg.

Relaterat

Vinge företräder EQT AB vid dess samgående med Coller Capital

Vinge företräder EQT AB vid dess förvärv av Coller Capital, ett globalt bolag inom secondaries med närmare 50 USD miljarder i förvaltat kapital från institutionella, private wealth och försäkringsrelaterade kunder.
22 januari 2026

Vinge företräder Nordic Re-Finance AB i samband med en svensk järnvägsfinansiering

Vinge har som svenskt legalt ombud företrätt Nordic Re-Finance AB, en ledande aktör inom lokleasingsektorn i Skandinavien, i samband med ingåendet av ett skuldpaket om totalt EUR 250M, fullt underwritat av Natixis CIB.
21 januari 2026

Vinge har biträtt Eleda i samband med Eleda Norge AS förvärv av Nettpartner Bane AS

Vinge, tillsammans med Advokatfirmaet Thommessen har biträtt Eleda i samband med Eleda Norge AS förvärv av Nettpartner Bane AS från Å Energi-ägda Nettpartner AS.
19 januari 2026