Uppdrag

Vinge har biträtt Axcel och Netel

30 juni 2015

Vinge har biträtt Axcel och Netel vid förvärvet av samtliga aktier i ICT Construction AB och ICT Consulting AB. Bolagen bedriver i huvudsak konsulttjänster, byggnation, installation och underhåll inom telekommunikation.

Delägare Christina Kokko tillsammans med biträdande juristerna Gustav Jönsson, Johanna Wiberg och Lova Unge har företrätt Axcel och Netel.

Relaterat

Vinge företräder Altor- och Stena-ägda Gunnebo i samband med försäljning av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy

Vinge har företrätt Gunnebo i samband med försäljningen av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy.
4 augusti 2026

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026