Uppdrag

Vinge har biträtt Avanza Bank i samband med noteringen av dess förlagslån på Nasdaq Stockholm

9 november 2016

Nasdaq Stockholm har godkänt Avanza Banks ansökan om upptagande till handel av ett förlagslån om 100 miljoner kronor med en löptid på tio år. Prospektet offentliggjordes den 27 januari 2016 och första dag för handel var den 3 februari 2016. Vinge biträdde Avanza Bank.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Josefine Larsson och André Isacson.

Relaterat

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av ORAX

Lagercrantz Group har förvärvat samtliga aktier i AB ORAX, en ledande aktör av produkter för hantering och skötsel inom begravnings- och kyrkogårdssektorn.
4 juni 2025

Vinge har företrätt Eleda i samband med dess förvärv av Rail Solutions Scandinavia AB, Gridtec AB, Quantity Surveying Konsult Stockholm AB, Voene AB, Vägservice centralen i Norden AB och Frästech AB.

Vinge har företrätt den ledande infrastrukturkoncernen Eleda i samband med dess parallella förvärv av Rail Solutions Scandinavia (järnvägsunderhåll), Gridtec (teknikkonsulttjänster inom elkraft), Quantity Surveying Konsult Stockholm (kostnadskontroll och projektledning), Voene (trafiksäkerhet), Vägservice centralen i Norden och Frästech (väg- och brounderhåll). De förvärvade verksamheterna hade en stark lönsamhet med en sammanlagd omsättning på cirka 200 MSEK under 2024.
4 juni 2025