Uppdrag

Vinge har biträtt Avanza Bank i samband med noteringen av dess förlagslån på Nasdaq Stockholm

9 november 2016

Nasdaq Stockholm has approved Avanza Bank’s application for admission to trading of a subordinated floating rate note in the amount of SEK 100 million with a term of ten years.

Nasdaq Stockholm har godkänt Avanza Banks ansökan om upptagande till handel av ett förlagslån om 100 miljoner kronor med en löptid på tio år. Prospektet offentliggjordes den 27 januari 2016 och första dag för handel var den 3 februari 2016. Vinge biträdde Avanza Bank.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Josefine Larsson och André Isacson.

Relaterat

Vinge har företrätt Oncopeptides i samband med dess företrädesemission

Vinge har företrätt Oncopeptides AB (publ) i samband med en fullt garanterad företrädesemission som tillför Oncopeptides cirka 150 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader.
28 augusti 2025

Vinge företräder Main Capital och Unik vid förvärvet av LEB System Aktiebolag

Vinge har företrätt Unik International ApS (“Unik”), en dansk leverantör av programvara för bostads- och fastighetsförvaltning, vid förvärvet av LEB System Aktiebolag. Det synergistiska förvärvet förväntas komplettera och utöka Uniks erbjudande och passar strategiskt väl in i Unik och ligger i linje med företagets internationaliseringsstrategi på den nordiska marknaden för fastighetsförvaltningsprogramvara.
28 augusti 2025

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission och skuldrefinansiering

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 130 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 20 miljoner kronor samt refinansiering av ett befintligt lån.
28 augusti 2025