Uppdrag

Vinge har biträtt Avanza Bank i samband med noteringen av dess förlagslån på Nasdaq Stockholm

9 november 2016

Nasdaq Stockholm has approved Avanza Bank’s application for admission to trading of a subordinated floating rate note in the amount of SEK 100 million with a term of ten years.

Nasdaq Stockholm har godkänt Avanza Banks ansökan om upptagande till handel av ett förlagslån om 100 miljoner kronor med en löptid på tio år. Prospektet offentliggjordes den 27 januari 2016 och första dag för handel var den 3 februari 2016. Vinge biträdde Avanza Bank.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Josefine Larsson och André Isacson.

Relaterat

Naval Group tecknar avtal om fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen

Vinge har biträtt Naval Group i samband med förhandlingarna med Försvarets materielverk (FMV) avseende upphandling av fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen. Avtalet undertecknades den 31 augusti 2026 i Stockholm. Naval Group har valts ut av den svenska regeringen som strategisk partner för att snabbt stärka och modernisera marinens förmåga.
8 september 2026

Vinge företräder Axcel och Sanviva vid förvärven av DermaCura och YourRad

Vinge har företrätt Axcel Elevate I och Sanviva i samband med förvärven av DermaCura och YourRad.
7 september 2026

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026