Uppdrag

Vinge har biträtt AstraZeneca

30 januari 2013

Vinge har biträtt AstraZeneca vid försäljning av forskningsanläggningen i Södertälje till Acturum, en bolagsgrupp bildad av FAM, Wallenbergstiftelsernas förvaltningsbolag, och Peab. Transaktionen omfattar bland annat fastigheter, laboratorier, forskningsprojekt och ett stort antal laboratorieinstrument och syftar till att skapa förutsättningar för fortsatt forskning och företagande inom hela life science området.

Vinges arbete har letts av Malin Ohlin och Kristina Ekberg med biträde av Patrick Forslund, Daniel Unger och Johan Cederblad. Därutöver har bland andra Nazli Zia, Peter Alstergren, Claes Henriksson och Sara Andersson biträtt. 

 

Relaterat

Vinge har företrätt Cinclus Pharma i samband med ingående av finansieringsavtal

Vinge har företrätt Cinclus Pharma Holding AB (publ), ett läkemedelsbolag i sen klinisk fas som utvecklar nästa generations behandlingar för magsyrarelaterade sjukdomar noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med ett långsiktigt strukturerat kreditavtal om totalt upp till 28 miljoner EUR uppdelat i fyra trancher, varav två konvertibler.
16 mars 2026

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026