Uppdrag

Vinge har biträtt AstraZeneca

30 januari 2013

Vinge har biträtt AstraZeneca vid försäljning av forskningsanläggningen i Södertälje till Acturum, en bolagsgrupp bildad av FAM, Wallenbergstiftelsernas förvaltningsbolag, och Peab. Transaktionen omfattar bland annat fastigheter, laboratorier, forskningsprojekt och ett stort antal laboratorieinstrument och syftar till att skapa förutsättningar för fortsatt forskning och företagande inom hela life science området.

Vinges arbete har letts av Malin Ohlin och Kristina Ekberg med biträde av Patrick Forslund, Daniel Unger och Johan Cederblad. Därutöver har bland andra Nazli Zia, Peter Alstergren, Claes Henriksson och Sara Andersson biträtt. 

 

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB
24 april 2025

Vinge har företrätt Platzer Fastigheter

Platzer Fastigheter har sålt bostadsbyggrätter i området Södra Änggården i Göteborg till PEAB Bostad. Södra Änggården skall utvecklas av Platzer Fastigheter i samverkan med ett antal aktörer.
22 april 2025

Vinge biträder Biotage i samband med RWK Bidcos offentliga uppköpserbjudande

Den 22 april 2025 offentliggjorde RWK Bidco AB, ett nybildat bolag som indirekt är helägt av KKR-Fonder, ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Biotage AB att överlåta samtliga stamaktier i Biotage till RWK Bidco för 145 kronor kontant per stamaktie.
22 april 2025