Uppdrag

Vinge har biträtt AstraZeneca

30 januari 2013

Vinge har biträtt AstraZeneca vid försäljning av forskningsanläggningen i Södertälje till Acturum, en bolagsgrupp bildad av FAM, Wallenbergstiftelsernas förvaltningsbolag, och Peab. Transaktionen omfattar bland annat fastigheter, laboratorier, forskningsprojekt och ett stort antal laboratorieinstrument och syftar till att skapa förutsättningar för fortsatt forskning och företagande inom hela life science området.

Vinges arbete har letts av Malin Ohlin och Kristina Ekberg med biträde av Patrick Forslund, Daniel Unger och Johan Cederblad. Därutöver har bland andra Nazli Zia, Peter Alstergren, Claes Henriksson och Sara Andersson biträtt. 

 

Relaterat

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission, varigenom Oncopeptides tillförs 100 MSEK före transaktionskostnader.
16 oktober 2026

Vinge biträder KGAL vid avyttringen av en nordisk vindkraftsportfölj till Enordic Evergreen

Vinge har biträtt KGAL vid avyttringen av en nordisk landbaserad vindkraftsportfölj till Enordic Evergreen.
14 oktober 2026

Vinge har biträtt Orexo i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Orexo AB (publ) i samband med en delvis garanterad företrädesemission om cirka 250 miljoner kronor före transaktionskostnader, under förutsättning av extra bolagsstämmans godkännande.
9 oktober 2026