Uppdrag

Vinge har biträtt ASSA ABLOY vid förvärv av Phoniro

6 februari 2018 M&A

Vinge har biträtt ASSA ABLOY AB vid förvärvet av Phoniro, ett ledande bolag inom integrerade lösningar för digital nyckelhantering och larm inom hemtjänst och äldreboenden i Norden.

Vinges team har huvudsakligen bestått av Peter Sundgren, Samra Baytar, Jonas Borg, Christoffer Nordin, Lisa Sennerby, Frida Ställborn, Martin Boström, Arvid Axelryd, Marion Kronberg och Pauline Lagerstrand

Relaterat

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
3 september 2026

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026