Uppdrag

Vinge har biträtt Amasten Fastighets AB i samband med en riktad nyemission

15 september 2020 Kapitalmarknad och publik M&A

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Amasten Fastighets AB (”Amasten”) i samband med en riktad nyemission varigenom Amasten tillförs 500 miljoner kronor.

Teckningskursen fastställdes till 7,30 kronor per aktie genom ett accelererat bookbuilding-förfarande. Emissionen riktades till utvalda svenska och internationella investerare. Huvudsyftet med emissionen är att finansiera fortsatt tillväxt genom förvärv av förvaltningsfastigheter och utvecklingsprojekt.

Vinges team bestod av Jesper Schönbeck, Rikard Lindahl, Malte St Cyr Ohm och Amanda M Johansson.

Relaterat

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor Fund IV (”Altor”). I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026

Vinge biträder Ingrid Capacity vid emissionen av seniora säkerställda obligationer om 400 miljoner kronor

Vinge har biträtt Ingrid Capacity AB (publ), i samband med dess emission av seniora säkerställda obligationer om 400 miljoner kronor, inom ett totalt rambelopp om 1 miljard kronor.
7 maj 2026