Uppdrag

Vinge har biträtt Alder i samband med att de blivit majoritetsägare av Powerbox International.

30 augusti 2013

Powerbox International är en av Europas ledande tillverkare och distributörer av strömadapters samt tillhörande produkter. Det stockholmsbaserade riskkapitalbolaget Alder går nu in som ny majoritetsägare.  Powerbox International grundades 1974 och har sedan dess utvecklat, tillverkat samt marknadsfört strömförsörjningslösningar inom AC/DC eller DC/DC, med variationer från endast ett par watt till tiotals kilowatt för mer krävande applikationer och beställare. Företaget har dotterbolag i 16 olika länder i Europa, Nord Amerika samt Asien.

Alder går in som ny majoritetsägare samtidigt som Industrifonden samt nuvarande och tidigare anställda förblir minoritetsägare av företaget. Alder är en aktiv investerare och vill utveckla företaget till dess fulla potential, tillsammans med styrelsen. I och med transaktionen kommer nytt kapital investeras i företaget för att stötta den framtida utvecklingen.

Från Vinge biträdde delägare Johan Larsson och Jonas Bergström samt jurister Gustav Jönsson, Linn Adelwald och Philip Watson.

Relaterat

Vinge företräder Triton vid försäljning av Aleris

Vinge har företrätt Triton i samband med försäljningen av Aleris till Mehiläinen Group.
18 maj 2026

Vinge biträder L5 Navigation vid förvärv av Lundaman Instrument

L5 Navigation Systems AB har förvärvat aktierna i Lundaman Instrument AB. Lundaman utvecklar och levererar vågsystem för hjullastare och truckar med fokus på entreprenad, återvinning, industri och materialhantering.
13 maj 2026

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026