Uppdrag

Vinge har biträtt aktieägarna i Holmbergs Safety System Holding AB

Vinge har biträtt aktieägarna i Holmbergs Safety System Holding AB i samband med deras försäljning av Holmbergs Safety System Holding AB till FSN Capital.

Holmbergs Safety System grundades 1938 och är en global marknadsledare inom säkerhetsprodukter för bilbarnstolar och olika sorters fordon.

Vinge’s team bestod av delägare Erik Gabrielson och biträdande jurist Mattias Sköld. Därutöver har bland andra Hampus Wikerstål och Lena Lundahl biträtt i ärendet.

Relaterat

Vinge företräder Altor i budet på Sleep Cycle

Snark BidCo, ett bolag kontrollerat av Altor Fund V (No. 1) och Altor Fund V (No. 2), lämnade ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Sleep Cycle att överlåta samtliga aktier till Snark BidCo. Aktierna i Sleep Cycle är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm. Efter utgången av den förlängda acceptfristen kontrollerar Snark BidCo cirka 79,2 procent av aktiekapitalet och rösterna i Sleep Cycle. Det totala värdet av erbjudandet upgick till cirka 497 miljoner kronor.
7 augusti 2026

Vinge företräder SEB Kort i samband med gränsöverskridande fusion med AirPlus

Vinge har företrätt SEB Kort i samband med en gränsöverskridande fusion varigenom dotterbolaget AirPlus uppgått i SEB Kort genom absorption.
6 augusti 2026

Vinge företräder Altor- och Stena-ägda Gunnebo i samband med försäljning av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy

Vinge har företrätt Gunnebo i samband med försäljningen av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy.
4 augusti 2026