Uppdrag

Vinge har bistått kinesiska Kendali i samband med betydande industrisatsning i Skellefteå

22 april 2021 M&A

Vinge har bistått Shenzhen Kedali Industry Co., Ltd. i samband med företagets industriinvestering i Skellefteå.

Kedali är en av världens ledande leverantörer av höljen till lithiumbatterier, och företagets nya fabrik kommer att verka som underleverantör till Northvolt och därigenom bidra till Sveriges mycket expansiva batteriindustri. Anläggningen väntas ge cirka 300 nya jobb i Skellefteå och är Kendalis första fabrik utanför Kina.

Vinges team har bestått av Qun Gu, Karolina Cohrs, Carla Zachariasson, Isabell Nielsen och Hanna Yan Karlsson.

 

Relaterat

Vinge har biträtt ledningen i atNorth i samband med försäljningen av atNorth till CPP Investments och Equinix

Vinge har biträtt ledningen för atNorth vid försäljningen av atNorth till Canada Pension Plan Investment Board (CPP Investments) och Equinix (EMEA) Management, Inc. från Partners Group och minoritetsägarna.
2 mars 2026

Vinge biträder Smart Eye vid förvärv av Sightic Analytics

Smart Eye har ingått avtal om förvärv av samtliga aktier i Sightic Analytics för en fast köpeskilling om 60,5 MSEK som ska erläggas med nyemitterade aktier i Smart Eye och en tilläggsköpeskilling om maximalt 50 MSEK, vilken är villkorad av att vissa finansiella respektive operativa mål uppfylls.
24 februari 2026

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB.
22 februari 2026