Uppdrag

Vinge förträder Manpower AB

16 februari 2015

Vinge förträder Manpower AB i samband med försäljningen av Manpower HälsoPartner till Previa. Manpower HälsoPartner har ca 160 medarbetare och erbjuder tjänster inom hälsa och arbetsmiljö till större företag över hela landet. Försäljningen är villkorad av Konkurrensverkets godkännande och andra sedvanliga tillträdesvillkor.

Delägare Malin Ohlin tillsammans med biträdande juristerna Charlotta Järnstedt och Henrik Wastensson och projektassisten Pernilla Warg företräder Manpower.

Relaterat

Vinge företräder Right Side Group, ett portföljbolag till Alder, i samband med förvärvet av Brandkonsultbyrån i Sverige

Brandkonsultbyrån i Sverige är en teknisk konsult inom byggnadstekniskt brandskydd, utrymningssäkerhet och riskhantering. Sammangåendet stärker koncernens position som en ledande aktör inom brand, risk och säkerhet i Norden.
17 april 2026

Vinge företräder Vidia Climate Fund I i samband med förvärvet och förvärvsfinansieringen av ABEKA El & Kraftanläggningar AB

Vinge har agerat som legal rådgivare till Vidia Climate Fund I i samband med förvärvet och förvärvsfinansieringen av ABEKA El & Kraftanläggningar AB från Bravida och vissa minoritetsägare. ABEKA El & Kraftanläggningar AB är en högspecialiserad leverantör av elnätstjänster och projektledning.
17 april 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Nivex Topsafe

Lagercrantz Group AB (publ) har förvärvat aktierna i Nivex Topsafe AB, som med verksamhet i Sverige och Polen är en ledande aktör på den svenska marknaden för säker förvaring såsom säkerhets- och brandskåp samt säkra rum.
17 april 2026