Uppdrag

Vinge företrätt Proxima AB

6 oktober 2009

Vinge har företrätt Proxima AB i samband med övertagandet från Östergötlands Läns Landsting av delar av verksamheten vid lasarettet i Motala; i första hand ortopedi, kirurgi och kvinnosjukvård. Övertagandet omfattar omkring 165 anställda.

Proxima, som bland annat driver Nacka Närsjukhus på uppdrag av Stockholms läns landsting, ägs av private equity fonder förvaltade av CapMan och Proximas ledning.

Delägare Jan Byström tillsammans med bland andra biträdande juristerna Peter Forsberg och Fredrik Gustafsson företrädde Proxima.

Relaterat

Vinge har företrätt Oncopeptides i samband med dess företrädesemission

Vinge har företrätt Oncopeptides AB (publ) i samband med en fullt garanterad företrädesemission som tillför Oncopeptides cirka 150 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader.
28 augusti 2025

Vinge företräder Main Capital och Unik vid förvärvet av LEB System Aktiebolag

Vinge har företrätt Unik International ApS (“Unik”), en dansk leverantör av programvara för bostads- och fastighetsförvaltning, vid förvärvet av LEB System Aktiebolag. Det synergistiska förvärvet förväntas komplettera och utöka Uniks erbjudande och passar strategiskt väl in i Unik och ligger i linje med företagets internationaliseringsstrategi på den nordiska marknaden för fastighetsförvaltningsprogramvara.
28 augusti 2025

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission och skuldrefinansiering

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 130 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 20 miljoner kronor samt refinansiering av ett befintligt lån.
28 augusti 2025