Uppdrag

Vinge företräder Xspray Pharma i samband med riktad nyemission

Vinge har företrätt läkemedelsutvecklingsbolaget Xspray Pharma i samband med en riktad nyemission, varigenom Xspray tillförs cirka 265 miljoner kronor före transaktionskostnader.

Emissionen riktades till ett antal svenska och internationella institutionella investerare på grundval av ett accelererat bookbuilding‑förfarande. Syftet med emissionen är bland annat att stärka bolagets finansiella flexibilitet inför förhandlingar avseende en affärsuppgörelse rörande bolagets ledande produktkandidat HyNap-Dasa och att fortsätta utvecklingen av bolagets produktportfölj.

Vinges team har bestått av Dain Hård Nevonen, Linnéa Sellström, Joel Magnusson och Linnea Petersson.

Relaterat

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
3 september 2026

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026