Uppdrag

Vinge företräder Xspray Pharma i samband med riktad nyemission

Vinge har företrätt läkemedelsutvecklingsbolaget Xspray Pharma i samband med en riktad nyemission, varigenom Xspray tillförs cirka 265 miljoner kronor före transaktionskostnader.

Emissionen riktades till ett antal svenska och internationella institutionella investerare på grundval av ett accelererat bookbuilding‑förfarande. Syftet med emissionen är bland annat att stärka bolagets finansiella flexibilitet inför förhandlingar avseende en affärsuppgörelse rörande bolagets ledande produktkandidat HyNap-Dasa och att fortsätta utvecklingen av bolagets produktportfölj.

Vinges team har bestått av Dain Hård Nevonen, Linnéa Sellström, Joel Magnusson och Linnea Petersson.

Relaterat

Vinge har företrätt Eleda i samband med dess förvärv av Rail Solutions Scandinavia AB, Gridtec AB, Quantity Surveying Konsult Stockholm AB, Voene AB, Vägservice centralen i Norden AB och Frästech AB.

Vinge har företrätt den ledande infrastrukturkoncernen Eleda i samband med dess parallella förvärv av Rail Solutions Scandinavia (järnvägsunderhåll), Gridtec (teknikkonsulttjänster inom elkraft), Quantity Surveying Konsult Stockholm (kostnadskontroll och projektledning), Voene (trafiksäkerhet), Vägservice centralen i Norden och Frästech (väg- och brounderhåll). De förvärvade verksamheterna hade en stark lönsamhet med en sammanlagd omsättning på cirka 200 MSEK under 2024.
4 juni 2025

Vinge har biträtt Marginalen Bank i samband med ett byte av emittent för dess utestående kapitalbasinstrument och emission av nya kapitalbasinstrument

Vinge har biträtt Marginalen Bank Bankaktiebolag (publ) i samband med byte av emittent för dess utestående kapitalbasinstrument, som består av supplementärkapitalinstrument (Eng. Tier 2 Notes) om totalt 560 miljoner kronor och primärkapitalinstrument (Eng. Additional Tier 1-Notes) om 200 miljoner kronor. ESCO Marginalen AB (publ) övertog samtliga förpliktelser enligt de befintliga kapitalbasinstrumenten i samband med transaktionen, medan Marginalen Bank emitterar nya kapitalbasinstrument om motsvarande belopp genom kvittning.
3 juni 2025