Uppdrag

Vinge företräder Xspray Pharma i samband med riktad nyemission

Vinge har företrätt läkemedelsutvecklingsbolaget Xspray Pharma i samband med en riktad nyemission, varigenom Xspray tillförs cirka 122 miljoner kronor.

Emissionen riktades till ett antal svenska och internationella institutionella investerare på grundval av ett accelererat bookbuilding-förfarande. Syftet med emissionen är att finansiera bolagets fortsatta utveckling av pågående projekt samt att stärka bolagets aktieägarbas.

Vinges team har bestått av Dain Hård Nevonen, Nils Fredrik Dehlin och Joel Magnusson.

Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljningen av RK Projektledning till Qflow

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av samtliga aktier i RK Projektledning AB till Qflow Group.
5 december 2025

Vinge företräder Inter IKEA i samband med förvärv av skogsmark i Lettland och Litauen

Vinge biträder IKEA Forestry Investment AB (ett bolag inom Inter IKEA-koncernen) vid förvärv av bolag i Lettland och Litauen från Dasos Timberland Fund II (en fond förvaltad av CapMan Natural Capital).
5 december 2025

Vinge företräder Valcon vid förvärvet av Bricobomba

Bricobomba AB är ett svenskt företag med expertis inom data och AI. Förvärvet kommer att stärka Valcons kapacitet i Norden och ytterligare utöka företagets förmåga att leverera heltäckande data- och AI-baserade tjänster på paneuropeisk nivå.
5 december 2025