Uppdrag

Vinge företräder Xspray Pharma i samband med riktad nyemission

Styrelsen för Xspray Pharma AB (publ) har beslutat att genomföra en riktad nyemission varigenom Xspray Pharma tillförs cirka 92 miljoner kronor före emissionskostnader. 

Xspray Pharma är ett produktutvecklingsföretag med flera produktkandidater i klinisk utveckling. Xspray Pharma använder sin patenterade RightSize-teknologi för att utveckla förbättrade generiska versioner av marknadsförda läkemedel, i första hand proteinkinashämmare (PKI) för behandling av cancer. 

Vinges team har bestått av Dain Hård Nevonen, Nils Fredrik Dehlin, Edin Agic och Julia Hirschberg.

Relaterat

Vinge har biträtt AIP Management i förvärvet av vindkraftsparken Överturingen

Vinge har biträtt AIP Management, en investerare specialiserad på infrastruktur inom energi och klimatomställning, i samband med förvärvet av en landbaserad vindkraftspark i Överturingen i mellersta Sverige.
22 oktober 2026

Vinge företräder Greenfood

Vinge företräder Greenfood i samband med försäljningen av deras fresh produce verksamhet till Dole Nordic AB.
21 oktober 2026

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av aktier i EQT

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av 12 500 000 aktier i EQT AB från Wallenberg Investments för en total köpeskilling om cirka 3,5 miljarder kronor.
19 oktober 2026