Uppdrag

Vinge företräder Xspray Pharma i samband med riktad nyemission

31 januari 2018

Styrelsen för Xspray Pharma föreslår en riktad nyemission för beslut på extra bolagsstämma varigenom bolaget tillförs cirka 88 miljoner kronor före emissionskostnader.

Emissionslikviden kommer i första hand att användas för att finansiera utveckling av nya produktkandidater baserade på Xspray Pharmas HyNap-plattform. Emissionen kommer att tecknas fullt ut enligt ingångna avtal med utvalda investerarna. Aktieägare motsvarade cirka 67,2 procent av Xspray Pharmas aktier har åtagit sig att rösta för nyemissionen på extra bolagsstämma.

Xspray Pharma AB (publ) är ett produktutvecklingsföretag med flera produktkandidater i klinisk utveckling. Bolagets aktie är upptagen till handel på Nasdaq First North.
 
Vinges team består av Dain Hård Nevonen, Sabina Börjesson, Nils Fredrik Dehlin och Ramin Baradaran.

Relaterat

Vinge har biträtt Gamma Waves i Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro

Vinge har agerat juridisk rådgivare till Gamma Waves i samband med Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro. Rundan leddes av Gamma Waves, tillsammans med fortsatt deltagande från befintliga aktieägare, och värderar Sportway till cirka 92 miljoner euro (omkring 1 miljard kronor) post-money.
24 juni 2026

Vinge biträder Spotlight Group i samband med budet från Kriptown

Vinge biträder Spotlight Group AB (publ) i samband med att Kriptown SAS har lämnat ett offentligt kontant uppköpserbjudande till aktieägarna i Spotlight Group
17 juni 2026

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026