Uppdrag

Vinge företräder Xspray Pharma i samband med riktad nyemission

31 januari 2018

Styrelsen för Xspray Pharma föreslår en riktad nyemission för beslut på extra bolagsstämma varigenom bolaget tillförs cirka 88 miljoner kronor före emissionskostnader.

Emissionslikviden kommer i första hand att användas för att finansiera utveckling av nya produktkandidater baserade på Xspray Pharmas HyNap-plattform. Emissionen kommer att tecknas fullt ut enligt ingångna avtal med utvalda investerarna. Aktieägare motsvarade cirka 67,2 procent av Xspray Pharmas aktier har åtagit sig att rösta för nyemissionen på extra bolagsstämma.

Xspray Pharma AB (publ) är ett produktutvecklingsföretag med flera produktkandidater i klinisk utveckling. Bolagets aktie är upptagen till handel på Nasdaq First North.
 
Vinges team består av Dain Hård Nevonen, Sabina Börjesson, Nils Fredrik Dehlin och Ramin Baradaran.

Relaterat

Vinge biträder PPI Public Property Invest AB (publ) i samband med gränsöverskridande fusion och notering på Nasdaq Stockholm och Euronext Oslo Børs

Vinge har företrätt PPI Public Property Invest AB (publ) (”PPI”) i samband med dess notering på Nasdaq Stockholm och sekundärnotering på Euronext Oslo Børs. Noteringen genomförs genom en gränsöverskridande fusion varigenom PPI övertar Public Property Invest ASA, vars aktier tidigare var noterade på Euronext Oslo Børs.
20 maj 2026

Vinge företräder Triton vid försäljning av Aleris

Vinge har företrätt Triton i samband med försäljningen av Aleris till Mehiläinen Group.
18 maj 2026

Vinge biträder L5 Navigation vid förvärv av Lundaman Instrument

L5 Navigation Systems AB har förvärvat aktierna i Lundaman Instrument AB. Lundaman utvecklar och levererar vågsystem för hjullastare och truckar med fokus på entreprenad, återvinning, industri och materialhantering.
13 maj 2026