Uppdrag

Vinge företräder Xspray Pharma i samband med riktad nyemission

31 januari 2018

Styrelsen för Xspray Pharma föreslår en riktad nyemission för beslut på extra bolagsstämma varigenom bolaget tillförs cirka 88 miljoner kronor före emissionskostnader.

Emissionslikviden kommer i första hand att användas för att finansiera utveckling av nya produktkandidater baserade på Xspray Pharmas HyNap-plattform. Emissionen kommer att tecknas fullt ut enligt ingångna avtal med utvalda investerarna. Aktieägare motsvarade cirka 67,2 procent av Xspray Pharmas aktier har åtagit sig att rösta för nyemissionen på extra bolagsstämma.

Xspray Pharma AB (publ) är ett produktutvecklingsföretag med flera produktkandidater i klinisk utveckling. Bolagets aktie är upptagen till handel på Nasdaq First North.
 
Vinges team består av Dain Hård Nevonen, Sabina Börjesson, Nils Fredrik Dehlin och Ramin Baradaran.

Relaterat

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026

Vinge har biträtt arrangörsbankerna i samband med St1 Biokrafts lånefinansiering om EUR 260 miljoner

Vinge har biträtt arrangörsbankerna, ING Bank N.V., ABN AMRO Bank N.V., DNB Bank ASA, Nordea Bank Abp, OP Corporate Bank plc, Coöperatieve Rabobank U.A., SpareBank 1 Sør-Norge ASA och Swedbank AB, i samband med St1 Biokraft AB:s finansiering om EUR 260 miljoner.
3 juni 2026