Uppdrag

VINGE FÖRETRÄDER WILLIS I FÖRVÄRV AV MAX MATTHIESSEN

13 juni 2014

Vinge biträder Willis Group Holdings plc, ett av världens ledande företag inom risk management och försäkringsförmedling, i samband med förvärv av en majoritetspost i förmedlingsföretaget Max Matthiessen. Willis förvärvar totalt ca 75 % för en köpeskilling om ca 1,357 miljarder kronor, varav 50 % från Altor Fund III och 25 % från anställda i företaget. Ca 25 % kommer även fortsättningsvis att ägas av anställda hos Max Matthiessen.

Willis är noterat på New York-börsen NYSE och har verksamhet över hela världen med över 18.000 anställda och 400 kontor. Willis Sverige har 140 anställda och huvudkontor i Stockholm.

Max Matthiessen är verksamt inom försäkringsförmedling och kapitalplaceringar för företag och privatpersoner. Företaget har 400 medarbetare på 23 orter och omsatte drygt 1 miljard kronor under 2013. Willis och Max Matthiessen kommer tillsammans att utgöra den största aktören inom riskhantering och försäkringsförmedling i Norden.
 
Förvärvet är villkorat av sedvanliga myndighetskrav och godkännanden.
 
Vinges team har bestått av bland andra ansvarig delägare Carl Gustaf De Geer, delägare Malin Ohlin, projektledare Peter Sundgren och biträdande juristerna Filip Brosset och Sofie Bjärtun (M&A) samt biträdande juristerna Axel Hedberg (regulatoriska frågor), Nina Farrahi (compliance), Emil Fahlén Godö (konkurrensrätt) och Evelina Tejle (arbetsrätt).

Relaterat

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026