Uppdrag

Vinge företräder Vostok New Ventures Ltd i samband med investering i Voi

26 september 2018 Kapitalmarknad och publik M&A

Vinge har biträtt Vostok New Ventures Ltd (”Vostok”)  i samband med dess investering i Voi Technology AB, ett företag som tillhandahåller en delningstjänst för elscootrar. 

Vostok är ett investment- och kapitalförvaltningsbolag som investerar i riskkapital- och aktiemarknader med särskilt fokus på digitala marknadsplatser och företag med starka nätverkseffekter. Vostoks depåbevis är noterade på Nasdaq Stockholm, Mid Cap-segmentet.

Vinges team bestod av Jesper Schönbeck, Joel Wahlberg, Johanna Wiberg och Stephanie Stiernstedt.
 

Relaterat

Vinge biträder Smart Eye Aktiebolag (publ) vid bolagets första obligationsemission om 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt Smart Eye Aktiebolag (publ) (”Smart Eye”) i samband med bolagets första emission av icke-säkerställda seniora obligationer om 300 miljoner kronor, under ett ramverk om upp till 600 miljoner kronor. Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) agerade sole bookrunner i samband med emissionen.
12 december 2025

Vinge företräder Nordstjernan i samband med investeringen i Circura Group

Vinge har företrätt Nordstjernan i samband med investeringen i nyetablerade Circura Group.
12 december 2025

Vinge har företrätt Axcel VI och Currentum vid förvärv av Klarins Rör

Vinge har företrätt Axcel VI och Currentum-koncernen vid förvärvet av Klarins Rör i Göteborg AB (”Klarins Rör”).
9 december 2025