Uppdrag

Vinge företräder Vostok New Ventures Ltd i samband med investering i Voi

Vinge har biträtt Vostok New Ventures Ltd (”Vostok”)  i samband med dess investering i Voi Technology AB, ett företag som tillhandahåller en delningstjänst för elscootrar. 

Vostok är ett investment- och kapitalförvaltningsbolag som investerar i riskkapital- och aktiemarknader med särskilt fokus på digitala marknadsplatser och företag med starka nätverkseffekter. Vostoks depåbevis är noterade på Nasdaq Stockholm, Mid Cap-segmentet.

Vinges team bestod av Jesper Schönbeck, Joel Wahlberg, Johanna Wiberg och Stephanie Stiernstedt.
 

Relaterat

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026