Uppdrag

Vinge företräder Vostok New Ventures Ltd i samband med investering i Voi

Vinge har biträtt Vostok New Ventures Ltd (”Vostok”)  i samband med dess investering i Voi Technology AB, ett företag som tillhandahåller en delningstjänst för elscootrar. 

Vostok är ett investment- och kapitalförvaltningsbolag som investerar i riskkapital- och aktiemarknader med särskilt fokus på digitala marknadsplatser och företag med starka nätverkseffekter. Vostoks depåbevis är noterade på Nasdaq Stockholm, Mid Cap-segmentet.

Vinges team bestod av Jesper Schönbeck, Joel Wahlberg, Johanna Wiberg och Stephanie Stiernstedt.
 

Relaterat

Vinge har biträtt Aspira Partners vid etableringen av Aspira Fund I

Vinge har biträtt Aspira Partners ("Aspira") vid etableringen och fondresningen av Aspiras debutfond, Aspira Fund I (D) AB och Aspira Fund I (E) AB (gemensamt "Fonden").
31 augusti 2026

Vinge biträder Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka

Vinge har biträtt Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka. I samband med transaktionen kommer Consolid, entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som minoritetsägare vid sidan av Nalka som ny majoritetsägare.
28 augusti 2026

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026