Uppdrag

Vinge företräder Vostok New Ventures Ltd i samband med en investering i samåkningstjänsten BlaBlaCar

Vinge har biträtt Vostok New Ventures Ltd (”Vostok”) i samband med en investering i den Parisbaserade samåkningstjänsten Comuto SA (”BlaBlaCar”). Genom investeringen har Vostok förvärvat aktier i BlaBlaCar till ett belopp om cirka 40 miljoner EUR. Förvärvet genomfördes som en apportemission där vederlaget för aktierna i BlaBlaCar bestod av 6 866 766 nyemitterade stamaktier i Vostok. Förvärvet godkändes av Vostoks extra bolagsstämma den 5 augusti 2016 och depåbevis för de stamaktier som emitterats till följd av förvärvet beräknas tas upp till handel på Nasdaq Stockholm den 11 augusti 2016. Efter förvärvet äger Vostok cirka 5,4 % av aktierna i BlaBlaCar.

Vostok New Ventures Ltd är ett investmentbolag med särskilt fokus på digitala marknadsplatser och företag med starka nätverkseffekter. Per 31 mars 2016 uppgick koncernens substansvärde till 507,59 MUSD. Vostoks depåbevis är noterade på Nasdaq Stockholm, Mid Cap-segmentet.

Vinges team bestod i huvudsak av Jesper Schönbeck, Johan Göthberg, David Andersson, Amanda Knutsson, Nils Fredrik Dehlin och Ludvig Berke.

 

Relaterat

Vinge biträder HealthCap vid investering i Neobiomics

HealthCap investerar i Neobiomics AB, som utvecklar produkter inom neonatalområdet. Neobiomics främsta produkt, Proprems, är ett probiotiskt kosttillskott utvecklat för barn som fötts för tidigt.
22 maj 2026

Vinge företräder Sveafastigheter i dess fusion med KlaraBo

Vinge företräder Sveafastigheter AB (publ) i dess fusion med KlaraBo Sverige AB.
22 maj 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Stalon

Lagercrantz Group Aktiebolag har förvärvat 88% av aktierna i Stalon AB, en svensk tillverkare av ljuddämpare för jaktvapen. Bolaget är baserat i Stalon utanför Vilhelmina, där bolaget bedriver utveckling och produktion i egna lokaler.
21 maj 2026