Uppdrag

Vinge företräder Vitrolife i budet på MediCult

14 januari 2009

Vinge företräder bioteknikföretaget Vitrolife AB (publ), noterat på NASDAQ OMX Stockholm, med anledning av dess idag offentliggjorda avsikt att lämna ett offentligt uppköpserbjudande avseende danska branschkollegan MediCult a/s, som är noterad på Oslo Børs. Vitrolife avser att erbjuda fem nya aktier i Vitrolife för nio aktier i MediCult. Erbjudandet värderar MediCult till cirka 415 miljoner kronor. 

Vinges team leds av av Göran Nyström och Erik Sjöman, som huvudsakligen biträds av Christian Lindhé. Schjødt och Gorrissen Federspiel Kierkegaard är norska respektive danska legala rådgivare till Vitrolife i transaktionen.

Relaterat

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter i samband med en riktad nyemission om cirka 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Stendörren Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 300 miljoner kronor före transaktionskostnader.
14 maj 2025

Vinge har biträtt EQT AB i samband med dess obligationsemission till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD

EQT AB (publ) har emitterat seniora obligationer till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD med en ränta på 5,850%, som förfaller 2035, till ett pris motsvarande 99,783% av det sammanlagda nominella beloppet.
13 maj 2025

Vinge har rådgivit Qlik i samband med förvärv

Vinge har rådgivit Qlik Group i samband med dess förvärv av Qloud Cover Migration-teknologin från Stretch Qonnect. Denna automatiserade lösning, som kommer att marknadsföras som Qlik Analytics Migration Tool, eliminerar komplexiteten i att migrera från QlikView, Qlik Sense och NPrinting till Qlik Cloud – en ihållande barriär för molnadoption.
13 maj 2025