Uppdrag

Vinge företräder Turner Broadcasting vid försäljning av NonStop Entertainment

24 augusti 2015

Vinge företräder Turner Broadcasting i samband med försäljning av NonStop Entertainment, som är ett rättighetsbolag inom filmdistribution. I Sverige har NonStop Entertainment egen biodistribution och i resten av Norden och Baltikum jobbar man med lokala partners.

Delägare Johan Winnerblad tillsammans med bland andra biträdande juristen Anna Lonergan företräder Turner Broadcasting.

Relaterat

Vinge har biträtt Aspira Partners vid etableringen av Aspira Fund I

Vinge har biträtt Aspira Partners ("Aspira") vid etableringen och fondresningen av Aspiras debutfond, Aspira Fund I (D) AB och Aspira Fund I (E) AB (gemensamt "Fonden").
31 augusti 2026

Vinge biträder Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka

Vinge har biträtt Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka. I samband med transaktionen kommer Consolid, entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som minoritetsägare vid sidan av Nalka som ny majoritetsägare.
28 augusti 2026

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026