Uppdrag

Vinge företräder Turner Broadcasting vid försäljning av NonStop Entertainment

24 augusti 2015

Vinge företräder Turner Broadcasting i samband med försäljning av NonStop Entertainment, som är ett rättighetsbolag inom filmdistribution. I Sverige har NonStop Entertainment egen biodistribution och i resten av Norden och Baltikum jobbar man med lokala partners.

Delägare Johan Winnerblad tillsammans med bland andra biträdande juristen Anna Lonergan företräder Turner Broadcasting.

Relaterat

Vinge har företrätt Anaqua, ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix

Vinge har företrätt Anaqua, Inc., ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix Aktiebolag, en leverantör av programvara och tjänster för hantering av immateriella rättigheter. Förvärvet utgör ett strategiskt tillskott till Anaquas plattform och stärker ytterligare företagets närvaro i Europa.
30 april 2026

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026