Uppdrag

Vinge företräder Trill Impact vid förvärv av Arctic Group AB med dotterbolag

Vinge företräder Trill Impact vid förvärv av Arctic Group AB med dotterbolag (”Arctic Group”).

Arctic Group tillhandahåller konsulttjänster samt återförsäljning av produkter inom IT med ett fokus på telekom och offentlig sektor. Arctic Group har sin bas i Luleå. Med ambitionen att bygga ett ledande företag som hanterar den ökande efterfrågan på rådgivning inom cybersäkerhet utgör förvärvet av Arctic Group en av två plattformsinvesteringar i den nya koncernen kallad European ID Security.

Vinges team bestod av Christina Kokko tillsammans med Karl Klackenberg, Desirée Hagenfeldt och Nina Gransäter (M&A), Åsa Gotthardsson och Carl Östlund (Arbetsrätt), Sofia Bergenstråhle (Immaterialrätt), Alva Hägglund (Corporate Commercial), Karl-Hugo Engdahl (IT och GDPR), Tove Lövgren Frisk (Compliance) och Sara Dahlros Sköld (VDR-assistent).

Relaterat

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter i samband med finansieringen av fastighetsförvärv värde 13,3 miljarder kronor

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter AB (publ) i samband med finansieringen av förvärvet av Castellums samlade fastighetsbestånd i Malmö, Lund och Helsingborg. Finansieringen har säkerställts via Danske Bank, SEB och Swedbank.
29 juni 2026

Vinge biträder Ambea i budet på Humana

Ambea AB (publ) har lämnat ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Humana AB. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Humana till cirka 2,96 miljarder kronor. Vederlaget består av en kombination av aktier, kontanter och en CVR (contingent value right).
29 juni 2026

Vinge har biträtt Gamma Waves i Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro

Vinge har agerat juridisk rådgivare till Gamma Waves i samband med Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro. Rundan leddes av Gamma Waves, tillsammans med fortsatt deltagande från befintliga aktieägare, och värderar Sportway till cirka 92 miljoner euro (omkring 1 miljard kronor) post-money.
24 juni 2026