Uppdrag

Vinge företräder Tobii vid förvärv av Dynavox

23 maj 2014

Vinge företräder Tobii Technology i samband med förvärv av amerikanska Dynavox Systems LLC. Tobii Technology är världsledande inom ögonstyrning. DynaVox är ledande inom alternativ och kompletterande kommunikation främst för personer med kognitiva kommunikationssvårigheter, t.ex. autism , afasi och utvecklingsförsening.

Delägare Johan Winnerblad tillsammans med bland andra biträdande juristen Matthias Pannier företräder Tobii. Biträdande juristen Louise Brorsson Salomon biträder i finansieringen av transaktionen.

Relaterat

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026

Vinge har biträtt Nimlas i samband med sex strategiska förvärv som stärker koncernens position på den svenska installationsmarknaden

Nimlas, med KLAR Partners som huvudägare, är en av Nordens ledande installationskoncerner med närmare 140 bolag och 5 000 medarbetare i Sverige, Finland och Norge.
2 september 2026

Vinge har biträtt Aspira Partners vid etableringen av Aspira Fund I

Vinge har biträtt Aspira Partners ("Aspira") vid etableringen och fondresningen av Aspiras debutfond, Aspira Fund I (D) AB och Aspira Fund I (E) AB (gemensamt "Fonden").
31 augusti 2026