Uppdrag

Vinge företräder Testing Machines Inc. i förvärvet av Fibro System AB

20 januari 2012

Vinge företräder Testing Machines Inc. (TMI) i samband med förvärvet av Fibro System AB. Fibro System är verksamt inom utveckling, tillverkning och försäljning av mätteknikutrustning för bl.a. pappers-, tryck- och skogsindustrin. TMI tillverkar och säljer mätteknikutrustning för bl.a. pappers-, film- och textilindustrin. TMI:s försäljningsnätverk sträcker sig över stora delar av USA och ett 50-tal andra länder.

Vinges team bestod av delägare Malin Ohlin Åkermark och biträdande juristerna Peter Sundgren och Nina Farrahi (M&A), biträdande juristen Albert Wållgren (bank & finans) och biträdande juristen Karin Isacson (arbetsrätt).

Relaterat

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
3 september 2026

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026