Uppdrag

Vinge företräder Tele2 i samband med dess refinansiering om 12 miljarder kronor

9 februari 2009

Tele 2 AB har undertecknat en lånefacilitet på 12 miljarder kronor med ett syndikat bestående av nio banker, med Calyon, DnB NOR Bank ASA, Svenska Handelsbanken AB (publ), Nordea Bank AB (publ), Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) och The Royal Bank of Scotland plc som mandated lead arrangers.
 
Vinges team bestod av Sara Axelsson och Peter Svanqvist, med Maria-Pia Midenbäck Hope som ansvarig delägare.


 
 

Relaterat

Vinge biträder TSG vid förvärv av Processkontroll GT

TSG, en europeisk ledare inom tekniska tjänster för hållbara mobilitetslösningar och kritisk energiinfrastruktur, har förvärvat Procsskontroll GT, en specialist på infrastruktur för komprimerad och flytande gas.
1 juni 2026

Vinge har biträtt Nordion Energi AB i samband med förvärv av aktier i Kalmar Energi

Nordion Energi förvärvar hela E.ON Sverige ABs innehav i Kalmar Energi och i samband med tillträdet avyttra Kalmar Energis elhandelsverksamhet till Siljansvik AB (publ).
29 maj 2026

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026