Uppdrag

Vinge företräder TDC Song vid försäljning av sin privatkundstock

1 oktober 2007

Vinge företräder TDC Song vid försäljning av sin privatkundstock till AllTele. TDC avvecklar alla aktiviteter mot privathushåll utanför Danmark för att koncentrera sig på företagsmarknaden. AllTele kommer genom förvärvet att ta över cirka 24 000 privatkunder för ADSL och IP-telefoni på den svenska marknaden.
 
Delägare Johan Winnerblad tillsammans med Johan Larsson biträdde TDC Song.

Relaterat

Vinge har biträtt som local counsel och stöttat Latham Watkins i rådgivningen till Cadence i samband med förvärv av Hexagons Design & Engineering-verksamhet för cirka 2,7 miljarder euro

Cadence (Nasdaq: CDNS) meddelade att bolaget har ingått ett bindande avtal om att förvärva Design & Engineering-verksamheten inom Hexagon AB, vilket inkluderar MSC Software-verksamhet – en pionjär inom ingenjörssimulering och analyslösningar.
9 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av Geins till Litium

Litium AB, som är noterat på First North, förvärvar SaaS-bolaget Geins Group AB. Geins utvecklar och erbjuder e-handelsplattformar. Köpeskillingen erläggs delvis i kontanter, delvis i aktier i Litium.
8 september 2025

Vinge biträder Helix Kapital vid etablering av Revivo Group

Helix Kapital ingår partnerskap med tre välrenommerade specialistbolag och etablerar Revivo Group, en ny aktör med ambitionen att bli den självklara partnern för ytbehandlingstjänster i Norden.
4 september 2025