Uppdrag

Vinge företräder TDC i förvärv av Viridis IT

26 september 2014

Vinge företräder TDC Sverige AB i samband med förvärv av samtliga aktier i Malmöbaserade Viridis IT AB. Viridis IT är framförallt verksamma inom datacenter, managed services samt molnlösningar och är ett av Dagens Industris Gasellföretag såväl 2013 som 2014.

Delägare Johan Winnerblad tillsammans med bland andra biträdande juristerna Filip Öhrner och Amanda Winberg företräder TDC.

Relaterat

Vinge biträder Turbine Capital och Almi Invest GreenTech i investering i Enairon

Turbine Capital leder en investeringsrunda på 45 MSEK i det svenska bolaget Enairon tillsammans med Almi Invest GreenTech, European Innovation Council Fund samt befintliga investerare. Enairon är ett svenskt industribolag baserat i Halmstad, som utvecklar en patenterad teknik för tryckluft baserad på vatten och gravitation riktad mot industribolag globalt där tryckluft är en central del av produktionen.
5 maj 2026

Vinge har företrätt Anaqua, ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix

Vinge har företrätt Anaqua, Inc., ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix Aktiebolag, en leverantör av programvara och tjänster för hantering av immateriella rättigheter. Förvärvet utgör ett strategiskt tillskott till Anaquas plattform och stärker ytterligare företagets närvaro i Europa.
30 april 2026

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026