Uppdrag

Vinge företräder Synoptik i förvärv av optikerbutiker

31 augusti 2009

Vinge har företrätt Synoptik i samband med förvärv av flera optikerbutiker, bland annat i Göteborg, Borås, Linköping och Stockholm. Synoptik Sverige ingår i världens största butikkedja. Synoptik Sverige har 101 butker runt om i Sverige.
 
Biträdande juristerna Hillevi Torngren Myhre och Anna-Sofia Nilsson Prevell företräder Synoptik tillsammans med Jan Byström som ansvarig delägare.

Relaterat

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026

Vinge har biträtt Nimlas i samband med sex strategiska förvärv som stärker koncernens position på den svenska installationsmarknaden

Nimlas, med KLAR Partners som huvudägare, är en av Nordens ledande installationskoncerner med närmare 140 bolag och 5 000 medarbetare i Sverige, Finland och Norge.
2 september 2026

Vinge har biträtt Aspira Partners vid etableringen av Aspira Fund I

Vinge har biträtt Aspira Partners ("Aspira") vid etableringen och fondresningen av Aspiras debutfond, Aspira Fund I (D) AB och Aspira Fund I (E) AB (gemensamt "Fonden").
31 augusti 2026