Uppdrag

Vinge företräder Svenska Hus vid förvärv av fastighetsbestånd i Skåne

2 juli 2012

Vinge företräder Svenska Hus vid förvärv av fastighetsbestånd i Skåne till en yta om ca 64.000 kvm och ett värde om 530 miljoner. Säljare är Property Group och fastigheterna ligger i Malmö, Lund Hässleholm och Hörby.

Delägare Fredrik Sonander tillsammans med bland andra biträdande juristen Ingrid Johansson företräder Svenska Hus.

 

 

Relaterat

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026