Uppdrag

Vinge företräder Svea Ekonomi vid deras förvärv av Exchange Finans samtliga lånefordringar

28 januari 2014

Vinge företräder Svea Ekonomi AB vid deras förvärv av Exchange Finans Europe AB:s samtliga lånefordringar till både privatpersoner och företag om sammanlagt 280 Mkr. Affären föranleddes av att Finansinspektionen för en tid sedan drog in Exchange Finans tillstånd att driva finansieringsrörelse.

Vinges team bestod av ansvarig delägare Bo Adrianzon samt av biträdande jurist Johan Mattsson.

 

 

Relaterat

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions i samband med försäljningen av deras produktionsanläggning i Uppsala till Ofichem.
13 augusti 2025

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025