Uppdrag

Vinge företräder Svea Ekonomi vid deras förvärv av Exchange Finans samtliga lånefordringar

28 januari 2014

Vinge företräder Svea Ekonomi AB vid deras förvärv av Exchange Finans Europe AB:s samtliga lånefordringar till både privatpersoner och företag om sammanlagt 280 Mkr. Affären föranleddes av att Finansinspektionen för en tid sedan drog in Exchange Finans tillstånd att driva finansieringsrörelse.

Vinges team bestod av ansvarig delägare Bo Adrianzon samt av biträdande jurist Johan Mattsson.

 

 

Relaterat

Vinge företräder Platzer i kombinationsaffär med Göteborgs Hamn avseende fastigheter i Arendal

Vinge har företrätt Platzer vid en kombinationsaffär med Göteborgs Hamn bestående av försäljning av fastigheten Arendal 1:28, delar av fastigheterna Arendal 1:29 och Arendal 1:31 samt förvärv av del av fastigheten Arendal 764:291.
8 april 2026

Vinge har biträtt SEB, Swedbank och Danske Bank i samband med en bryggkreditfacilitet till Catena

Vinge har biträtt Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), Swedbank AB (publ) och Danske Bank A/S i deras roller som mandated lead arrangers och bookrunners i samband med ingåendet av en bryggkreditfacilitet om 4 360 000 000 SEK, 195 000 000 EUR och 170 000 000 DKK till Catena AB (publ).
2 april 2026

Vinge företräder grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget av Imaginary Ventures och ytterligare investerare

Vinge har företrätt grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget ledd av Imaginary Ventures, tillsammans med ytterligare investerare såsom Creades, IRIS Ventures och St Dominique Capital.
2 april 2026