Uppdrag

Vinge företräder Storebrand och SPP

25 mars 2009

Storebrand och SPP samt de finländska livbolagen Mandatum Life  (Sampo) och Varma har ingått ett joint venture avtal inom ramen för BenCo Insurance Holding B.V. som genom de två helägda dotterbolagen Euroben (Irland) och Nordben (Guernsey) skall erbjuda paneuropeiska tjänstepensions- och livförsäkringslösningar för nordiska företag och deras anställda.
 
Vinge företrädde Storebrand och SPP genom delägare Peter Morawetz samt biträdande juristen Christian Johansson.

Relaterat

Vinge företräder Nordic Re-Finance AB i samband med en svensk järnvägsfinansiering

Vinge har som svenskt legalt ombud företrätt Nordic Re-Finance AB, en ledande aktör inom lokleasingsektorn i Skandinavien, i samband med ingåendet av ett skuldpaket om totalt EUR 250M, fullt underwritat av Natixis CIB.
21 januari 2026

Vinge har biträtt Eleda i samband med Eleda Norge AS förvärv av Nettpartner Bane AS

Vinge, tillsammans med Advokatfirmaet Thommessen har biträtt Eleda i samband med Eleda Norge AS förvärv av Nettpartner Bane AS från Å Energi-ägda Nettpartner AS.
19 januari 2026

Vinge företräder KEYTO Group i samband med förvärvet av Smartify

KEYTO fortsätter dess tillväxtresa genom att stärka sitt erbjudande i Sverige genom förvärvet av Smartify Sverige AB.
19 januari 2026