Uppdrag

Vinge företräder Stockholm Stadshus AB vid försäljningen av CentrumKompaniet AB i Stockholm

10 maj 2007

Vinge företräder Stockholm Stadshus AB vid försäljningen av CentrumKompaniet AB i Stockholm till Boultbee. Försäljningen avser 100 procent av aktierna i CentrumKompaniet och är ett resultat av beslutet i Stockholms kommunfullmäktige i december 2006. Fastighetsvärdet uppgår till 10,4 miljarder kronor och försäljningslikviden är 5,7 miljarder.
 
Delägare Patrick Forslund och Stefan de Hevesy tillsammans med biträdande juristerna Niclas Winnberg, Daniel Unger och Caroline Gebauer företräder Stockholm Stadshus AB.

Relaterat

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026

Vinge har biträtt arrangörsbankerna i samband med St1 Biokrafts lånefinansiering om EUR 260 miljoner

Vinge har biträtt arrangörsbankerna, ING Bank N.V., ABN AMRO Bank N.V., DNB Bank ASA, Nordea Bank Abp, OP Corporate Bank plc, Coöperatieve Rabobank U.A., SpareBank 1 Sør-Norge ASA och Swedbank AB, i samband med St1 Biokraft AB:s finansiering om EUR 260 miljoner.
3 juni 2026