Uppdrag

Vinge företräder Stiftelsen Industrifonden vid investering i Scandinavian Air Ambulance

3 juli 2009

Industrifonden deltar i en nyemission på totalt 30 miljoner kronor till Scandinavian Air Ambulance. Det är Sveriges största ambulansflygföretag och ensamt om att ha tillgång till både flygplan och helikoptrar. Kapital tas in för att kunna växa vidare i Norden.
 
Vinges team bestod av Johan Larsson (projektledare) och Per Larsson. Johan Winnerblad är ansvarig delägare.

Relaterat

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Evolv Robotics

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Evolv Robotics, ett snabbväxande isländskt mjukvarubolag specialiserat på digital arbetsflödesautomatisering.
5 mars 2026

Vinge biträder Atria Sverige vid investering i Cookin Food

Atria Sverige har förvärvat 25 procent i det svenska färdigmatsbolaget Cookin Food Sweden AB. Transaktionen genomförs genom förvärv av aktier i Bite Delight AB, som äger Cookin Food Sweden AB. Atria har en option att förvärva de återstående aktierna i Bite Delight AB efter år 2028.
4 mars 2026

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärv av Solidenergy

Revivo Group, ett portföljbolag till Helix Kapital, har förvärvat Solidenergy, en ledande leverantör av ytbehandlingstjänster på den norska marknaden. Bolaget verkar inom energi, offshore och infrastruktur och har huvudkontor i Ågotnes utanför Bergen. Solidenergy sysselsätter cirka 600 medarbetare.
3 mars 2026