Uppdrag

Vinge företräder Stendörren Fastigheter i samband med dess notering på Nasdaq Stockholm

30 mars 2018

Vinge företräder Stendörren Fastigheter AB (publ) i samband med dess listbyte från Nasdaq First North Premier till Nasdaq Stockholms huvudlista. Prospektet offentliggjordes den 29 mars 2018 och handeln på Nasdaq Stockholm beräknas inledas den 10 april 2018.

Stendörren är ett fastighetsbolag som äger, utvecklar och förvaltar fastigheter inom Storstockholm och Mälardalen, med fokus på fastigheter för logistik, lager och lätt industri. Stendörren fastighetsinnehav omfattar 101 fastigheter med ett underliggande marknadsvärde värde om cirka 6,6 miljarder kronor.

Vinges team har huvudsakligen bestått av Jesper Schönbeck, David Andersson, Nils Fredrik Dehlin, William Kåge, Frida Ställborn, Sara Osman och Hampus Olsson.

Relaterat

Naval Group tecknar avtal om fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen

Vinge har biträtt Naval Group i samband med förhandlingarna med Försvarets materielverk (FMV) avseende upphandling av fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen. Avtalet undertecknades den 31 augusti 2026 i Stockholm. Naval Group har valts ut av den svenska regeringen som strategisk partner för att snabbt stärka och modernisera marinens förmåga.
8 september 2026

Vinge företräder Axcel och Sanviva vid förvärven av DermaCura och YourRad

Vinge har företrätt Axcel Elevate I och Sanviva i samband med förvärven av DermaCura och YourRad.
7 september 2026

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026