Uppdrag

Vinge företräder staten i försäljning av Arbetslivsresurs AR AB (publ)

19 juli 2011

Vinge företräder staten i samband med försäljning av Arbetslivsresurs AR AB (publ) till SMTW Personal Holding AB för 145 miljoner kronor. Arbetslivsresurs bedriver verksamhet inom organisationsutveckling, omställning och rehabilitering. Transaktionen är villkorad av Konkurrensverkets godkännande.

Delägare Henrik Wenckert tillsammans med bland andra biträdande juristerna Philip Asmar och David Andersson företräder staten. Carl Gustaf De Geer har, i egenskap av övergripande ansvarig i Vinges uppdrag för staten, deltagit i uppdraget.

Relaterat

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
3 september 2026

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026