Uppdrag

Vinge företräder Stadsporten City Gate AB

3 maj 2013

Vinge företräder Stadsporten City Gate AB i samband med försäljning av Citygates andel om 70,4% av aktierna i Morningstar Sweden AB till Morningstar, Inc. Morningstars erbjudande i Sverige inkluderar Morningstar Direct, investeringsdata, webbaserade verktyg och morningstar.se, en webbsajt med fondinformation för den fondintresserade allmänheten.

Citygate har sedan bolaget grundades 1997 fungerat som utvecklingsbolag med fokus på medier och Internet. Ägare är mediekoncernerna Eskilstuna-Kuriren AB, Mediabolaget Västkusten AB, MittMedia AB, Norrköpings Tidningars Media AB, Sydsvenska Dagbladet AB, Tidnings AB Promedia i Mellansverige, och Västerbottens-Kuriren AB.

Vinges team består av delägare Bo Adrianzon tillsammans med biträdande juristerna Johan Mattsson och Filip Öhrner.

Relaterat

Vinge biträder finansierande banker i samband med Verdane och Telenors partnerskap avseende Telenor Connexion

Vinge har biträtt ett syndikat av nordiska och nordeuropeiska banker i samband med finansieringen av Verdane och Telenors etablering av ett nytt partnerskap avseende Telenor Connexion. Inom ramen för partnerskapet kommer Verdane och Telenor gemensamt att investera i Telenor Connexion, en ledande leverantör av IoT-lösningar. Transaktionen slutfördes den 10 september 2026 och värderar Telenor Connexion till 7,5 miljarder kronor.
23 september 2026

Vinge biträder Accru Partners vid emission av seniora säkerställda obligationer

Vinge biträder Accru Partners, och dess ägare Axcel, vid Accru Partners första emission av seniora säkerställda obligationer om EUR 550 miljoner.
23 september 2026

Vinge biträder Sveafastigheter vid emission av obligationer om EUR 350 miljoner

Vinge har biträtt Sveafastigheter AB (publ) vid dess emission av seniora icke-säkerställda obligationer om EUR 350 miljoner under Sveafastigheters befintliga EMTN-program med ett rambelopp om EUR 2 miljarder.
23 september 2026