Uppdrag

Vinge företräder Skånemejerier i försäljningen av aktier i ProViva AB till Danone och bildande av ett joint venture

29 september 2010

Vinge företräder Skånemejerier i samband med försäljning av 51% av aktierna i ProViva AB till Danone. Enligt avtalet träder samägandet i kraft i slutet av 2010 och Danone kommer sedan successivt att öka sin ägarandel i ProViva som inom en 11-årsperiod ska övergå helt i Danones ägo. ProViva är en hälsodryck, innehållande bakterien Lactobacillus plantarum 299v, framtagen i samarbete mellan Skånemejerier och Probi. Franska Danone är en av världens ledande mejerikoncerner med svenska varumärken såsom bl a Actimel, Activia och Danio.
 
Delägare Björn Mullaart tillsammans med biträdande juristerna Kristian Ford, Anna Jonsson och Markus Larsson företräder Skånemejerier. Delägare Ingela Malmborg och biträdande juristen Therese Lindholm biträder med arbetsrättslig rådgivning och delägare Ingela Malmborg och biträdande juristen Mathias Lindquist biträder med miljö- och tillståndsrättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge har företrätt Main Capital och Pointsharp vid förvärvet av Meaplus AB och Nubibus Software AB

Vinge har företrätt Main Capital och dess portföljbolag Pointsharp vid Pointsharps förvärv av Meaplus AB och Nubibus Software AB. Pointsharp är en svensk leverantör av lösningar inom identitets- och åtkomsthantering samt säkert informationsutbyte, med verksamhet i Norden, DACH och Benelux. Förvärvet kompletterar Pointsharps befintliga erbjudande med funktionalitet inom säker digital kommunikation och stärker bolagets position på den svenska marknaden inom offentlig sektor, särskilt inom kommun- och vårdsegmenten. Transaktionen är Pointsharps sjätte tilläggsförvärv sedan Main Capital blev investeringspartner i november 2020.
1 oktober 2026

Vinge har företrätt Main Capital Partners vid förvärvet av Confirma Software

Confirma Software ("Confirma") är en nordisk vertikal mjukvarukoncern som tillhandahåller affärskritisk B2B-programvara till små och medelstora företag i Sverige, Finland, Norge och Danmark. Bolaget är verksamt inom fem kompletterande programvaruområden: ERP, betalningslösningar, finansiella lösningar, kvalitetsledningssystem och affärsprocesslösningar. Confirma grundades 2019 och har huvudkontor i Stockholm. Bolaget har cirka 540 medarbetare och fler än 25 000 kunder, däribland över 500 kommuner, i Norden. Genom att kombinera djup lokal branschkunskap med programvara integrerad i kundernas dagliga verksamhet har Confirma utvecklat långvariga kundrelationer och en hög andel återkommande intäkter.
25 september 2026

Vinge har biträtt Embracer Group i samband med ingående av ett två miljarder SEK revolverande kreditfacilitetsavtal med SEB, DNB, Nordea och Swedbank

Vinge har biträtt Embracer Group AB (publ) (“Embracer”) i samband med ingåendet av ett revolverande kreditfacilitetsavtal om 2,000,000,000 kronor med SEB, DNB, Nordea och Swedbank. Embracer är en global koncern med entreprenörsdrivna företag inom spel- och underhållningsindustrin.
25 september 2026