Uppdrag

Vinge företräder Siftelsen Industrifonden vid investering i Airsonett AB

23 augusti 2007

Industrifonden och SEB investerar tillsammans 55 miljoner kronor och befintliga aktieägare de resterande 15 miljoner i medcinteknikföretaget Airsonett AB. Airsonett AB forskar och utvecklar icke-farmaceutiska hjälpmedel som minimerar allergen och annan luftförorening.
 
Delägare Johan Winnerblad tillsammans med Johan Larsson biträder Stiftelsen Industrifonden.

Relaterat

Vinge företräder Cinven vid förvärv av Ongoing Warehouse

Vinge har företrätt Cinven i samband med förvärvet av Ongoing Warehouse.
6 maj 2026

Vinge biträder Turbine Capital och Almi Invest GreenTech i investering i Enairon

Turbine Capital leder en investeringsrunda på 45 MSEK i det svenska bolaget Enairon tillsammans med Almi Invest GreenTech, European Innovation Council Fund samt befintliga investerare. Enairon är ett svenskt industribolag baserat i Halmstad, som utvecklar en patenterad teknik för tryckluft baserad på vatten och gravitation riktad mot industribolag globalt där tryckluft är en central del av produktionen.
5 maj 2026

Vinge har företrätt Anaqua, ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix

Vinge har företrätt Anaqua, Inc., ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix Aktiebolag, en leverantör av programvara och tjänster för hantering av immateriella rättigheter. Förvärvet utgör ett strategiskt tillskott till Anaquas plattform och stärker ytterligare företagets närvaro i Europa.
30 april 2026