Uppdrag

Vinge företräder Sidec Technologies vid nyemmision

9 maj 2007

Vinge företräder Sidec Technologies då Industrifonden, Investor och tyska Earlybird investrerar i företaget. Tillskottet på 68,5 miljoner kronor medför att Sidec kan genomföra sin planerade satsning på marknaden i Europa och USA. Bolaget som bildades 2000, är en avknoppning från forskning vid Karolinska Institutet och har en verksamhet inriktad på teknologi utvecklad för studier av protein.
 
Delägare Johan Winnerbald och biträdande jurist Anna Berntsson företräder Sidec Technologies AB.

Relaterat

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026