Uppdrag

Vinge företräder Sidec Technologies vid nyemmision

9 maj 2007

Vinge företräder Sidec Technologies då Industrifonden, Investor och tyska Earlybird investrerar i företaget. Tillskottet på 68,5 miljoner kronor medför att Sidec kan genomföra sin planerade satsning på marknaden i Europa och USA. Bolaget som bildades 2000, är en avknoppning från forskning vid Karolinska Institutet och har en verksamhet inriktad på teknologi utvecklad för studier av protein.
 
Delägare Johan Winnerbald och biträdande jurist Anna Berntsson företräder Sidec Technologies AB.

Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljningen av Compab till Tången

Vinge har biträtt ägarna av Compab Energiteknik i samband med försäljningen av 80 procent av aktierna till Tången Industrikapital. Compab som omstätter ca. 100 MSEK säljer, installerar och servar bl.a. ång- och hetvattenpannor samt brännare till industrin.
26 oktober 2026

Vinge har biträtt Capio vid förvärvet av Rehabhotellet Sthlm AB

Rehabhotellet i Sthlm AB bedriver verksamhet med avancerad sjukvård i hemmet och specialiserad palliativ slutenvård inom Region Stockholm.
26 oktober 2026

Vinge företräder Ikano Bank vid förvärv av låneportfölj från Entercard

Vinge har företrätt Ikano Bank AB (publ) vid förvärvet av en portfölj med presterande konsumentlån från Entercard Group AB. Per den 30 september 2026 uppgick lånens avtalsenliga belopp till cirka 7 miljarder kronor.
26 oktober 2026