Uppdrag

Vinge företräder Sidec Technologies vid nyemmision

9 maj 2007

Vinge företräder Sidec Technologies då Industrifonden, Investor och tyska Earlybird investrerar i företaget. Tillskottet på 68,5 miljoner kronor medför att Sidec kan genomföra sin planerade satsning på marknaden i Europa och USA. Bolaget som bildades 2000, är en avknoppning från forskning vid Karolinska Institutet och har en verksamhet inriktad på teknologi utvecklad för studier av protein.
 
Delägare Johan Winnerbald och biträdande jurist Anna Berntsson företräder Sidec Technologies AB.

Relaterat

Vinge har biträtt Aspira Partners vid etableringen av Aspira Fund I

Vinge har biträtt Aspira Partners ("Aspira") vid etableringen och fondresningen av Aspiras debutfond, Aspira Fund I (D) AB och Aspira Fund I (E) AB (gemensamt "Fonden").
31 augusti 2026

Vinge biträder Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka

Vinge har biträtt Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka. I samband med transaktionen kommer Consolid, entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som minoritetsägare vid sidan av Nalka som ny majoritetsägare.
28 augusti 2026

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026