Uppdrag

Vinge företräder Sidec Technologies vid nyemmision

9 maj 2007

Vinge företräder Sidec Technologies då Industrifonden, Investor och tyska Earlybird investrerar i företaget. Tillskottet på 68,5 miljoner kronor medför att Sidec kan genomföra sin planerade satsning på marknaden i Europa och USA. Bolaget som bildades 2000, är en avknoppning från forskning vid Karolinska Institutet och har en verksamhet inriktad på teknologi utvecklad för studier av protein.
 
Delägare Johan Winnerbald och biträdande jurist Anna Berntsson företräder Sidec Technologies AB.

Relaterat

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S, ett danskt IT-tjänsteföretag med över 25 års erfarenhet av hanterade IT-tjänster, molnlösningar och cybersäkerhet för kunder inom flera olika branscher.
18 augusti 2026

Vinge biträder Radonova Laboratories vid förvärv av norska Skandinavisk Radoninvest

Radonova Laboratories, ett dotterbolag till Lagercrantz Group, har förvärvat samtliga aktier i norska Skandinavisk Radoninvest. Båda bolagen är verksamma inom området radonmätning.
14 augusti 2026

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026