Uppdrag

Vinge företräder SES ASTRA

12 april 2010

Vinge företräder SES ASTRA S.A. ("SES ASTRA") när de övertar fullt ägande av SES SIRIUS AB ("SES SIRIUS"), en ledande leverantör av satellittjänster framförallt i Norden och Baltikum. SES ASTRA har genom att förvärva resterande 10 procent av aktierna i SES SIRIUS från det svenska Rymdbolaget blivit ägare till samtliga aktier i SES SIRIUS. SES ASTRA inträdde som aktieägare i SES SIRIUS i oktober 2000 med en ägarandel på 50 procent av aktierna i bolaget. Under det senaste årtiondet har SES ASTRA successivt ökat sin ägarandel i bolaget till 90 procent under 2008. SES SIRIUS har kontor i Sverige, Lettland, Ryssland, Ukraina och Rumänien. 

SES ASTRA är ledande inom Direct-to-Home (DTH) satellitsystem i Europa och levererar tjänster till mer än 122 miljoner DTH- och kabelhushåll och sänder över 2.500 analoga och digitala TV- och radiokanaler.

Vinges team bestod av Carl Johan af Petersens, Mikael Broomé, Ola Sandersson och Fredrik von der Esch.

Relaterat

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025