Uppdrag

Vinge företräder Sequana Capital vid förvärv av Map Merchant Group

4 juli 2007

Vinge har biträtt pappertillverkaren Sequana Capital och dess portföljbolag Antalis, i samband med deras förvärv av pappersgrossisten Map Merchant Group från det finska skogsbolaget M-Real Oy. Köpesumman är 382 miljoner EUR.

Delägare Anders Åberg, tillsammans med Tuula Tallavaara, Petter Kjöllerström och Tina Hård biträder köparen Sequana Capital.

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB
24 april 2025

Vinge har företrätt Platzer Fastigheter

Platzer Fastigheter har sålt bostadsbyggrätter i området Södra Änggården i Göteborg till PEAB Bostad. Södra Änggården skall utvecklas av Platzer Fastigheter i samverkan med ett antal aktörer.
22 april 2025

Vinge biträder Biotage i samband med RWK Bidcos offentliga uppköpserbjudande

Den 22 april 2025 offentliggjorde RWK Bidco AB, ett nybildat bolag som indirekt är helägt av KKR-Fonder, ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Biotage AB att överlåta samtliga stamaktier i Biotage till RWK Bidco för 145 kronor kontant per stamaktie.
22 april 2025